App Store Optimizasyon (ASO) Nedir?

app-store-optimizasyonu

Kısaca mobil SEO olarak adlandırabileceğimiz bu tanım, mobil uygulamaların daha çok ve organik bir şekilde kullanıcıların indirmesini sağlayan bir yöntemdir. Peki App Store Optimizasyon (ASO) nedir?

Günümüz de gelişen mobil uygulamalar ile beraber herkes işini mobil uygulamalardan halletmeye başlar hale geldi. Bu yüzden de App Store, Google Play gibi uygulama mağazaları uygulamaların organik halde yukarıları taşınmasını kolaylaştıracak kurallar getirdi. Peki bu işin detayları ve incelikleri nedir?

App Store Optimizasyonu Faydaları

Gelişen mobil teknolojiler sayesinde insanların bir çoğu mobil uygulamalara yönelmiş durumda. Bu yüzden mobil pazar da yapacağınız optimizasyonlar sizi rakiplerinizden her zaman öne taşıyacaktır.

app-store-optimizasyon-nedir

App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Uygulama Adı

Uygulama adı ASO için en önemli faktör diyebiliriz. Akılda kalıcı bir isim size her zaman olumlu puan getirecektir. Rakiplerinizi araştırın ve en çok aranabilecek kelimeler nelerdir bunlara bakın. Hatta bazen uygulama isminizin sonuna -ücretsiz diye bir seçenek ekleyerek insanların kabusu olan kredi kartından param çekilir mi sorusunu en başta cevaplamış olabilirsiniz.

İkon ve Mağaza Görüntüleri

İnsanlar uygulamaları indirmeden önce mağaza görüntülerine bakarlar. Bura da kullanacağınız kaliteli görseller ile insanları uygulamanızı indirmeye davet edebilirsiniz. Bu size her zaman olumlu geri dönüşüm sağlayacaktır.

Uygulama Boyutunuza Dikkat Edin

Mobil uygulamaları indirebilmek için 50mb üstü wireless gerekmektedir. Bu yüzden uygulamanız ne kadar küçük boyutta olursa o kadar indirilme sayınız artacak ve kullanıcıların indirmekten sıkılarak iptal etmelerinden kurtulacaksınız.

Bunları da göz ardı etmeyin

Sosyal medyayı aktif olarak kullanın. Buradan gelecek trafikler her zaman önemlidir. Ayrıca uygulamanızın web sitesini yaparak web üzerinden de trafik almaya çalışın.

Online yapılacaklar

  • Uygulama adı
  • Uygulama açıklaması
  • Uygulama ikonu
  • App Store üzerindeki ekran görüntüleri

Offline yapılacaklar

  • Organik yorum hizmeti alabilirsiniz.
  • Organik olarak indirme hizmeti alabilirsiniz.
  • Organik olarak yıldız ve puanlama hizmeti alabilirsiniz.

App Store Optimizasyonu (ASO) Yapılırken Kullanılabilecek Araçlar

Apptamin

Apptamin kullanarak uygulamanızın nasıl çalıştığını, neler yaptığını gösteren profesyonel videolar hazırlayabilirsiniz. Videosu olan bir uygulama her zaman diğer uygulamalardan kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilir.

MobileDevHQ

Tamamen ücretsiz olan bu araç sayesin de market içerisinde rakip analizi, anahtar kelimelerin analizini yapabilme imkanı bulabilirsiniz.

Appcase

Bu araç sayesinde market üzerinde bulunan uygulamaların hangi anahtar kelime de kaçıncı sırada olduklarını, markette ki en çok aranan kelimeleri ve uygulamaların indirilme oranlarını rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Sensor Tower

Sensor Tower sayesinde herhangi bir kategori de hangi uygulamaların popüler olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca günlük indirme ve gelir raporlarını da bu aracı kullanarak takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Bu yazımız da sizlerle beraber App Store Optimizasyon (ASO) Nedir? bunu inceledik. Umarız mobil uygulamalarınız da size faydası olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir