Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu diğer bir adıyla SEO (Search Engine Optimization) organik arama sonuçları aracılığı ile internet sitenize gelecek olan trafik miktarını ve kalitesini artırmak için uygulanan dijital pazarlama stratejisi olarak tanımlanabilir. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte birçok firma ve marka ürünlerini tanıtmak ve pazarlamak için dijital ortamları tercih etmekte ve bu durumu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için de web siteleri oluşturmaktadırlar. Bu noktada SEO hizmeti devreye girmektedir. Bu hizmeti almadan önce sizlere SEO nedir sorusunu açıklamamız gerektiğini düşünmekteyiz. SEO için daha önce bir tanım yapmıştık. Şimdi de sizlere SEO hizmetini daha detaylı olarak anlatacağız. Arama motoru optimizasyonu temel olarak 2 alana ayrılmaktadır. Site içi ve site dışı olan bu alanları şu şekilde açıklamak mümkündür: Site içi SEO, HTML kodu, meti içeriği ve görseller gibi bir internet sitesi için gerekli olan alanlar ile ilgilenmektedir. Site dışı SEO ise diğer ilgili web sitelerinden düzenlenmil olan siteyi gösteren bağlantılar yani diğer bir ifade ile geri bağlantılar ile ilgilenmektedir. SEO hizmeti ile web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilir ve ve markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

seo nasil yapilir
Seo

SEO Nasıl Yapılır?

Başarılı bir SEO çalışması için yapılması gereken bir takım maddeler bulunmaktadır. Yazımızın devamında SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Site içi kodlarının arama motoru optimizasyonuna uyumlu olarak düzenlenmesi SEO hizmeti için gerekenlerin başında gelmektedir. SEO hizmeti için gereken analiz araçlarını kullanmak başarılı bir SEO stratejisi için gereklidir. SEO hizmeti verilecek olan marka veya firmaların sektördeki rakip analizlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca, rakip analizinde yer alan web sitelerinin baclink sorgulama siteleri ile aldıkları backlinklerin analizini de yapmak SEO yapılması için gereklidir. Web siteleri için doğal backlinkler alınarak referanslar çoğaltılmalıdır. İnternet sitelerinin açılma hızı dikkate alınmalı arama motorlarının istediği seviyede olmasına dikkat edilmelidir. SEO için gereken en önemli uygulama içerik üretmek olarak gösterilebilir. Bu nedenle hazırlanacak olan içeriklerin yazım kurallarına dikkat edilmeli, içerikler özgün olmalı ve ayrıca belirlenecek olan anahtar kelimelerin yazı içerisinde bolca kullanılmasına özen gösterilmelidir. Kullanılacak olan görsellerin boyut ve özgünlük açısından uygun olması başarılı bir SEO çalışması yapmak için gereklidir. İçerik yazarken kullanılacak olan anahtar kelimelerin bulunması ve analiz edilmesi gerekmektedir. Firma ve markalar için uygun domain tespiti yapılmalıdır. Marka bilinirliğine katkı sağlaması açısından sosyal medya yönetiminin yapılması başarılı SEO hizmeti için önemlidir. Kullanıcıların firma ve markalara güvenini artırabilmek için itibar yönetimi yapılması yararlarına olacaktır. Bu neden ile SEO uzmanı olan kişilerin bu duruma gereken önemi vermeleri gerekmektedir. İnternet sitelerine aşırı spam sağlayacak olan etmenlerden kaçınmak başarılı bir SEO çalışmasının kuralları arasında kendisine yer edinmektedir.

Bu adımları uygulayarak SEO nasıl yapılır sorusuna umarız istediğiniz cevabı verebilmişizdir.

One thought on “Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir