Chatbot Sayesinde İşlerinizi Hızlandırın

chatbot

Chatbot, diğer bir ismiyle belli başlı kelimeler üzerinden sizlere istediğiniz yanıtı veren robotlar. Bu robotların adını tam bilmeseniz de hepiniz hayatınızda bir defa bile olsa bunlarla konuşmuşsunuzdur. Operatörlerinizi aradığınızda sizi menüden menüye aktaran, bunlar için harflere basmanızı söyleyen o sesi hatırladınız mı? Ya da bir anahtar kelime üzerinden sorunlarını anlayıp, size hızlıca yardım etmeye çalışan banttan gelen o sesin adının Chatbot olduğunu biliyor muydunuz?

Peki Neden Chatbotlar Var?

Bu kadar çok insan varken neden şirketler robotlara iş veriyor diye düşünmüşsünüzdür; cevabı çok basit: Analitik düşünüp, hızlı hareket ediyorlar. Çok yoğun çalışan bir firma düşünün. Bu firma telefonlarına yetişmek için zaten binlerce elemanla çalışır vaziyette ancak müşteriler kanlı canlı sesi duyduğundan olsa gerek zaman zaman sohbet havası içerisine girebiliyor, hatların tıkanmasına sebep oluyorlar. Ya da bir numarayı karşıdaki kişiye söylerken karıştırıyor, her defasında sil baştan yapıyor. İşte tüm bu nedenler çerçevesinde Chatbot‘lar hayatımıza giriyor, işlerimizi kolaylaştırıcı etki yapıyorlar. Onunla sohbet edemeyeceğiniz chatbot’lar, size telefon numarası, doğum tarihi, TC. Kimlik No gibi verileri klavyeniz üzerinden girdiriyor,böylece üçüncü kişi ile paylaşılmasının önüne geçiyorlar. Bu bakımdan bir insana göre oldukça güvenli olan Chatbot, yoğun aranma trafiği alan hemen her firma da mevcut.

chatbot

İki Çeşit Bot Var

Sitenize erişmek için her kitleden birçok insan telefon, bilgisayar, tablet ile giriş işlemini gerçekleştiriyor, bu sırada yeterince vakit kaybediyor ve kaybedilen her saniye sabırlarının taşmasına bir adım daha yaklaştırıyor Bu yüzdendir ki site sayfanızın açılma hızı ile hitlerini doğru orantılı artıyor, sayfa ne kadar geç açılırsa kullanıcı o kadar uzak duruyor. Hal böyle olunca zaman kazanmak adına kullanacağınız botların seçiminde son derece özenli davranmanız gerekiyor. Botlar ikiye ayrılıyor, bu botlardan ilki kurallara bağlı bir tabana sahip olan botlar, ikincisi ise yapay zeka ile zenginleştirilmiş akıllı botlar olarak karşımıza çıkıyor. Kural tabanlı botlar müşteriyi zaman zaman uzun süreler bekletiyor, bu da müşterinin işlemden vazgeçmesine neden oluyor. Akıllı botlar ise sağladığı hız desteğinin yanında ayrıca sosyal medyadan etkileşim almanızı da sağlıyor. Google’dan gelen organik hitin yanında sosyal medyadan gelen alışa odaklı hitler eğer satış siteniz varsa daha çok işe yarıyor, kısa sürede gelir elde etmenizi kolaylaştırıyor.

Chatbot’un Tarihi

Şu an günümüzde markalaşmış hemen her firmada bulunan Chatbot, hayatımıza facebook ile girdi. Kişilerin birbirleri ile konuşmalarını sağlayan “Sohbet” kısmının yazılımının temelini oluşturan chatbot, dallara ayrılarak birçok farklı alanda hizmet vermeye devam ediyor. Başta Facebook’un sayısız imkanından yalnızca birisi olan Chatbot, şu an bir mesajlaşma platformu olarak birçok sosyal medya uygulamasını geride bırakmış durumda. Eğer ürün satış sitenizde canlı hizmet sunmak, telefon ağlarınızda temel bilgilerin alınması sırasında otomatik kaydı açmak isterseniz chatbot’lar tam olarak size hitap ediyor.

İlginizi Çekebilir: Kod Yazmaya Başlayacaklara 6 Tavsiye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir