Facebook’da Pratik Stolk Çubuğu Özelliği

stolk-cubugu

Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg geçtiğimiz senelerde Whatsapp, Snapchat ve daha birçok satın aldığı uygulamaya vakit ayırırken, en çok vakti piyasaya çıkışını sağlayan ve onu asıl üne kavuşturan Facebook için harcıyor. Şimdilerde Facebook’un yeni gözdesi stolk çubuğu.Haftada yaklaşık olarak 60 saatini bu uygulamanın gelişimine ve düzenlenmesine, uygulamadaki hataların bulunmasına ayıran Mark, ekibi haricinde kullanıcılardan da sistem açığına dair bildiri geldiğinde 5.000- 10.000 TL aralığında bir teşekkür ödülü ile geri çevirmemiş oluyor. Birçok yazılımcı vaktinin çoğunu uygulamaya ayırıyor, belirli kesimlere göre eskiye göre rağbetin azaldığı söylenen Facebook, iletişim ağını gün geçtikçe geliştiriyor.

Stolk Mekanlarının İlki

Tanıdıklarımızı, yakın çevremizi, okul arkadaşımızı hatta artık tanımadıklarımızı bile bir tık ile önümüze seren Facebook, artık yepyeni bir geliştirme ile kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. Bu stolk çubuğunu Beta sürüme koymak konusunda tereddüt  yaşayan yöneticiler geçtiğimiz gün itibariyle internet sitesi Facebook’ta kişilerin profillerinin en üst kısmına bir arama motoru yerleştirdi. Bilinen gibi zaten mevcut olan arama motorunun haricinde olan, küçük ve anahtar kelime mantığı ile çalışan bu arama çubuğu, kişinin isterse kendi profilinde, isterse arkadaşlarının profilinde kolayca gezintiye çıkmasına yardımcı oluyor. Belirli tarihlere ve anahtar kelimelere duyarlı olan arama motoru, bir nevi sayfada arama yapıyor, girdiğiniz anahtar kelimeyi yakaladığı anda karşınıza çıkarıyor. Bu hizmetten yararlanmak için yalnızca arkadaşlarınızda ekli olanların profiline girme kısıtlamanız yok, ayrıca profili açık olan herkeste arama çubuğunu kullanabiliyorsunuz. Kullanıcılarına daha kolay stolk imkanı sunarak istenilen zaman dilimine kolayca gitmeyi, istenilen yazıyı birkaç anahtar ile bulmayı sağlıyor.

facebook-stolk-cubugu

Geçmiş Paylaşımların Arasında Seçim Yapabilirsiniz

Arkadaşlarınızla geçmiş dönemde yapmış olduğunuz bir etkileşimi bulmak konusunda zorlanıyorsanız, bu stolk çubuğu işleri kolaylaştırıcı etki yaratacaktır. Yapmanız gereken tek şey ya gönderinin yapıldığı zaman dilimine dair bir şeyler yazmak, ya da gönderi de aklınızda kalan bir kelimeyi çubuğa yapıştırmak. Örneğin geçmiş doğum gününe ait verilere bakma istiyorsanız profildeki arama çubuğuna “Doğum günü,nice yıllara” vb anahtar kelimeleri yazıp aratmak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Netleşen Bir Şey Yok

Facebook bu stolk çubuğunu profillere koymadan evvel Beta sürümde denenip denenmeyeceği konusunda bir müddet düşündü. Sonuç olarak profillere koymaya karar veren Facebook, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bunun geçici olabileceğini, talepler karşısında şekil alacaklarını belirtti. Çubuk özel hayata dair doğum günü, yaşanılan ilçe gibi birçok bilgiyi gözler önüne seriyor. Bu da güvenlik boşluğunun oluşmasıyla birlikte kişilerin bilgilerini tehlikeye atıyor. Bunu bir güvenlik zafiyeti olarak nitelendiren birçok kullanıcı var. Facebook’a bu konuda ileti gönderdiğiniz takdirde uygulamanın kalıcılığı veya geçiciliğinin istekleriniz doğrultusunda şekilleneceğini unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir