Google Yapay Zeka

google-yapay

Teknolojinin gelişmesi ve kişilerin sosyal mecralarda yorum yolu ile kendilerini ifade etmesi süreci günümüze kadar gelişerek devam etmektedir. Başlarda yalnızca harf karakterleri ile sınırlı yorum yapabilen kullanıcılar şu an GIF, resim, eklentiler ve dosyalarla dilerlerse online gazetelerini bile oluşturabiliyorlar. Kişilerin görüşlerini yayma isteğinden doğan bu hareket her zaman iyiye kullanılmıyor maalesef. Gelin Google yapay zekayı beraber inceleyelim.

İmkanları Kötüye Kullanım Söz Konusu Olabiliyor

Sunulan bu imkanlar sosyal mecralarda “Troll” diye nitelendirilen kişiler yüzünden zaman zaman tat kaçırabiliyor. Bu durumda Google gibi bir şirket kullanıcı şikayetlerini dikkate alması üzerine New York Times gibi bir gazetenin yorumları artık denetlenebilecek. Bu tabii ki tek tek kontrol ile olmayacak, yapay zeka tarafından denetlenecek. Yaşamın birçok noktasında karşımıza çıkan yapay zeka işleri kolaylaştırıp, güvenlik konusundaki endişeleri ortadan kaldırıyor. New York Times gazetesi de bu durumdan oldukça şikayetçi olmuş olacak ki, Google yapay zekası ile daha kaliteli içeriklere, daha eleştirel yorumlar almayı sağlayacak.

google-yapay-zeka

Farklı Hizmetleri de Var

Google, Perspective API kullanarak New York Times gazetesi için mesai saatleri içerisinde yayınlanan içeriklere yorum yapabilecek, yapılan yorumları denetleyebilecek. İnsan gücüne olan ihtiyacın git gide azaldığı günümüzde artık yorum denetleyicileri ve editörler de sektörden biraz daha kopma noktasına geldi. Önceleri insan gücüne ve emeğine dayalı olan sistemde 14 tane moderatör New York Times gazetesine gelen günlük yaklaşık 12.000 yoruma teker teker bakıyordu. Gazete moderatörler için ek bütçe çıkarmak zoruna kalıyor, devamlı yoruma açık olmasından dolayı çalışma saatleri mesai dışına aksayabiliyordu. Başlarda bu duruma çözüm üretmeye çalışan New York Times, sitedeki yorum kirliliğini engellemek adına önce yayınlanan yazıların %10’luk bir kısmını kullanıcılara açtı. Ardından bunla da baş edemeyen gazete Google ile masaya oturmaya karar verdi. Yapılan anlaşmaya göre moderatörler Google yapay zeka konusunda eğitime tabii tutulacaktı, artık eskisi gibi yorumlara uzun vakit ayrılmasına gerek kalmayacaktı. Yapay zeka hızlıca yorum taramalarını yapacak, gereksizleri silecek, belirli anahtar kelimeleri içeren yorumları siteden engelleyecekti.

Ortaklık Oldukça Karlı ve Güvenli Gözüküyor

Hem insan gücünün daha faydalı alanlara yönelmesine yardımcı olacak hem de gereksiz yorumlardan ötürü yaşanan site çökme problemlerinin önüne geçilecek. Google ile masaya oturan, uzun vadeli bir anlaşma imzalayan New York Times tüm zamanların en köklü ve en ünlü gazeteleri arasında. Köklü geçmiş, tarafsız ve doğru haberciliği sayesinde sadece bulunduğu ülkede değil, dünyanın birçok yerinde hatırı sayılır bir meraklı kitlesi olan Times, yazıların yalnızca %10’luk bir kısmı yoruma açıkken günlük yaklaşık 12.000 kadar yorum alıyordu. Tamamını yoruma açmak isteyen, kullanıcılarının merakları üzerine yoğunlaşarak kaliteli içerik üretecek Times bu sebepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda Google ile masaya oturmaya karar vermişti.

google yapay zeka botu, google yapay zeka sohbet, google yapay zeka konuşma, google yapay zeka çeviri, google yapay zeka onedio

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir