Google’dan SMS’e Renk Katan Yenilik: Gboard

gboard-nedir

Google, son zamanlarda teknoloji haberleri listesinde oldukça geniş bir yer kaplar hale geldi. Bunu elbette çıkardığı son model telefona borçlu. Telefonu Samsung, Apple gibi dev telefon şirketleri ile aynı kulvarda yarıştırmayı amaçlayan Google, geliştirdiği telefon için diğer markalarda bulunmayan özelliklerin yazılımıyla şu sıralar meşgul. Geliştiricileri Android kıvamında bir klavye olan Gboard için hemen her gün yeni özellikler ekliyor, eskiler üzerine vakit harcıyor. Bunu yapmasının sebebi oldukça detaycı olan Google’ın hitap edeceği kitleyi öncelikle klavye ve fonksiyonları ile celb etmek istemesinden kaynaklanıyor. Gboard androidin son güncellemesinde gelen en önemli özellik yetkililerce büyük bir coşkuyla duyuruldu. Açıklanan verilere göre artık Gboard‘da GIF ve emoji aramasının yapılabilmesiydi. Bu sayede Google klavyeyi kullananlar sınırlı karakter içerisinde sıkışıp kalmayacak, emojiler ve GIF’ler ile konuşmalarına renk katacak.

Aslında Bu Uygulama Öncesinde Yaygındı

gboard-android

Google’ın Gboard ile sunmuş olduğu bu özellik aslında Whatsapp, Twitter gibi uygulamalarda mevcuttu. Daha doğrusu kısmen mevcuttu. Konuşma yaptığınız kişiye GIF ve Emoji yollanabiliyordu. Ancak Google bu özelliği değiştirip geliştirdi, GIF ve Emoji kısmına bir de arama çubuğu ekledi. Hal böyle olunca konuşma sırasında değişkenlik gösteren ruh hallerine göre yollanacak görseli seçmek oldukça kolay olacak. Sohbetlere GIF ve emoji desteğinin temelinde işlerini kolaylaştırmak, samimiyeti arttırmak ve daha orijinal konulardan kesitler sunmak vardır. Bu detaylı bir şekilde önce Whatsapp uygulaması ile karşımıza çıktı anca telefonlarının normal mesaj kısmından mesajlaşmayı tercih eden birçok kişi Gboard‘a gelen bu yenilikten faydalanabilecek.

Benzeri Ve Daha Fazla IOS da Vardı

Teknoloji devi dediğimiz Apple ve Samsung, aslında bu uygulamayı çoktan cihazlarına entegre etmişti, tabii arama çubuğu olmayan halini. Ama bu uygulamanın baya geliştirilmişi hali hazırda IOS destekli Apple cihazlarda kullanılıyordu. Apple normal mesaj üzerinden konuşmalarını gerçekleştiren kullanıcılar için daha önceden hem mesaj atma, hem de görsel çizme, efekt ekleme ve imza yollama şeklinde bir hizmet sunuyordu. Bu konuda istikrarlı güncellemeleri ile sistem üzerinde yoğunlaşan Google, yavaş yavaş başarı merdivenlerini tırmanıp Apple gibi bir markaya yaklaşır gibi duruyor.

Yeni Klavye Gelecek Vaad Ediyor

Geliştirilmeye hazır yeni klavye sayesinde emojileri arama çubuğundan aratmak yerine çizerek de bulabilirsiniz. Tek amacı işleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak olan bu klavye SMS üzerinden yapacağınız konuşmalara renk getirecek. İstediğiniz emojiyi birkaç el hareketi ile çizebileceksiniz, klavye ardından benzer seçenekleri önünüze sıralayacak. Yazarak emoji yollamak isteyen kişiler emoji ekranına tıkladıklarında örneğin gülümseme ile alakalı bir emoji arıyorlarsa; “Gülücük” şeklinde bir ifadeyi klavyeye yazmaları yeterli olacaktır. Önerileri sıralayacak olan  sayesinde işleriniz kolaylaşacak, acil sohbetlerinizde uzun bir süre binlerce emoji arasından seçim yapmak durumunda kalmayacaksınız.

gboard apk, gboard türkçe klavye, gboard nedir, gboard türkçe karakter, gboard türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir