Sosyal Medya Danışmanlığı

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve sosyal medya mecralarının kullanımının gelişmesi ile birlikte günümüzde birçok kişi bu alanlarda iş imkanı bulmaktadır. Sosyal medya danışmanlığı bu alanda görülen iş alanı olarak gösterilebilir.  Bir kurum ya da firmanın müşterileri için markasının ya da hizmetlerinin sosyal medya platformlarında neler yapabileceği konusunda bilgi vermek ve uygulama yapılacak alanlarda yön verme işlemleri sosyal medya danışmanlığı kapsamında yapılmaktadır. Kurum ve markalara sosyal medya mecralarında fayda ve algı kazandırmak sosyal medya danışmalarının görevleri arasındadır. Sosyal medya danışmanları için grafik tasarımcısı, web tasarımcısı veya yazılımcı olduklarına dair genel bir kanı bulunmaktadır. Ancak bu konular sosyal medya danışmanlarının ilgilendikleri alanlar değildir. Bir sosyal medya uzmanı markaların dijital ortamlarda konumlandırılmasını sağlar ve konumlandırılma sağlandıktan sonra bunun korunmasını sağlamaktadır. Böylelikle firma ve markalar sosyal medya mecralarında, internet kullanıcılara kolaylıkla ulaşmakta ve ürün ve hizmetlerinde artış kazanmaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığının Verdiği Hizmetler

Sosyal medya danışmanlığı ya da diğer bir ifadeyle sosyal medya uzmanları markanızın sanal ortamlarda bilinirliğini artırmak için çeşitli hizmetler vermektedirler. Sosyal medya danışmanlığının verdiği hizmetler şu şekilde sıralanabilir. Öncelikli olarak bir sosyal medya danışmanı sosyal medya mecralarında hesaplarınızın kurulmasını sağlar ve var olan sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirerek düzenler. Tüm sosyal mecraları takip ederek firmaların ve markaların bu hesaplarda akif olmasını sağlamaktadırlar. Hesap takibi sağlayarak hedef kitlenin belirlenmesi de sosyal medya danışmanlığının verdiği hizmetler arasında yer almaktadır. Hazırlayacakları içerikler ve görselleri belirleyerek sosyal medya platformlarında paylaşmaktadırlar. Reklam stratejileri oluşturmak ve uygulamak sosyal medya uzmanlarının görevleri arasında bulunmaktadır. Kriz yönetimi, raporlama ve sosyal medya veri analizlerini yapmakta sosyal medya danışmanlığının verdiği hizmetler arasında bulunmaktadır. Ayrıca, sosyal medya platformlarında markalarınızın ürün ve hizmetleri için yapılan yorumların ve beğenilerin raporlanarak müşterilerine sunulması sosyal medya danışmanlığının verdiği hizmetler arasında bulunmaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Başarılı Bir Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olur?

Başarılı bir sosyal medya uzmanı nasıl olur sorusunun cevabını şu maddeler halinde sunabiliriz.

  1. Tüm sosyal medya plartformları hakkında bilgi sahibi olun.

Facebook, Twitter, Instagram gibi çok kullanıcılı sosyal medya mecralarını yakından takip etmek başarılı bir sosyal medya uzmanı olmak için gerekenler arasındadır. Kullanıcıların profillerini, paylaşılan reklam ve kampanyaları takip etmelisiniz. Markanızın kampanya ve reklamlarını bu mecralar aracılığı ile paylaşarak geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

  1. Takip eden kullanıcılarınızı sürekli bilgilendirin.

Firmanız ve kampanyalarınız ile ilgili güncel paylaşımlarda bulunarak marka ve ürününüzü takip eden insanlara bilgiler verin. Web sitelerinizin paylaşımlarını da yapmak başarılı bir sosyal medya uzmanı olmak için gerekenler arasında bulunmaktadır.

  1. İçeriklerde samimi bir dil kullanın.

Hazırlayacağınız içerikler sosyal medya mecralarında paylaşılacağı için çok resmi bir dil kullanmanıza gerek yoktur. Doğal ve içten yazılan yazıların kullanıcılar tarafından daha fazla dikkat çekmektedir. Ancak paylaşım yapacağınız firma ve markaların itibarını da göz önünde bulundurmanızın faydalı olacağını unutmayın.

  1. Sosyal medya platformlarını takip edin ve gelen davetlere katılım sağlayın.

Yeni firmalar ile iletişime geçerek çevrenizi geliştirmeye odaklanın. Size gönderilecek olan davetleri takip edin ve katılmaya özen gösterin.

  1. Başarı için çok çalışmak gerektiğini unutmayın.

İnternet ortamlarının sürekli değişen ve gelişen bir yapı olduğunu unutmayın. Bu gelişmelere ayak uydurark başarılı bir sosyal medya uzmanı olabilirsiniz. Bu durumu sağlamak içinde çok çalışmalı ve sizlerle aynı işi yapan insanlardan bir adım önde olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir önceki yazımızda sizlere Dijital Ajanslar‘ı anlatmıştık. Eğer henüz okuma fırsatı yakalamadıysanız hemen okumanızı tavsiye ederiz.

2 thoughts on “Sosyal Medya Danışmanlığı

  1. Bilgiler için teşekkür ederim. Ben de kendimi sosyal medya danışmanlığı konusunda geliştirmek istiyorum. Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir